02.08.2017
Поділитися: 1
 • Facebook
13209

Як навчитися ментальної арифметики?

Основа ментальної арифметики - навчання техніці усного швидкого рахунку за допомогою АБАКУС.  Абакус - це стародавня японська рахівниця, дуже схожа на ту, що знайома нам з дитинства.  Відмінність полягає в тому, що числа в АБАКУС визначаються їхнім розташуванням на спиці, а не тільки кількістю кісточок на ній.  Щоб розібратися, як навчитися ментальній арифметиці і в якому віці краще нею займатися, ми підготували цю статтю.

Навіщо потрібна ментальна арифметика?

Ментальна арифметика розвиває дві півкулі головного мозку одночасно.  Права половинка відповідає у нас за творчі здібності, музику, інтуїцію, емоції, читання.  Ліве - за мови, логічні та аналітичні здібності, числа і символи.  Завдяки ментальній арифметиці у дитини гармонійно розвиваються всі ці якості і навички.

Крім цього, у ментальної арифметики є безліч переваг:

 • розвивається образне мислення і уява;
 • дитина починає миттєво лічити про себе складні арифметичні приклади з багатозначними числами;
 • дитина може одночасно рахувати арифметичні приклади і робити інші дії (читати вірш напам'ять або присідати);
 • формується посидючість і концентрація уваги;
 • поліпшується пам'ять;
 • дитина може підійти до різних завдань з різних сторін: творчої та аналітичної;
 • поліпшується успішність у школі з усіх предметів;
 • дитина швидше вчить іноземні мови;
 • у неї з'являються лідерські якості і впевненість у собі;
 • формується самостійність і відповідальність;
 • дитина вчиться ставити цілі і досягати їх.

Як навчитися ментальної арифметики

Що потрібно для навчання?

Навчатися ментальній арифметиці найкраще не вдома, а в спеціальних центрах розвитку, тому що це досить специфічна і складна методика, якої не так просто навчитися самим батькам.  Буде краще, якщо вашій дитині основи даної програми розкажуть кваліфіковані педагоги.  До того ж, у вільному доступі майже немає спеціальних матеріалів, методичних посібників і підручників, які необхідні для навчання ментальної арифметики.  Крім навчальних книг потрібно мати спеціальну рахівницю - абакус (або соробан).

Як проходить процес навчання?

 1. Спочатку дитина вчиться рахувати на соробані фізично, тобто за допомогою двох рук, правої та лівої. Пальчиками учень пересуває кісточки рахівниці.  Це потрібно для першого етапу тренування двох півкуль мозку.
 2. Потім дитина уявляє соробан вже ментально, тобто подумки. Але при цьому пальці на руках у нього все ще працюють.  Просто вони пересувають не реальні кісточки рахівниці, а уявні, в повітрі.

Поки діти рахують на уявному АБАКУС (це те саме, що соробан), у них зміцнюються нейронні зв'язки між двома півкулями мозку, вони починають працювати гармонійно.  Вигляд рахівниці зберігається в учня в правій півкулі, а в лівій зберігаються числа.

Як навчитися ментальної арифметики

Навчаємося додаванню

Це найпростіша дія, яку можна зробити на АБАКУС.  Для прикладу візьмімо арифметичну дію 14 + 24.  Для початку викладаємо число 14: у першому стовпчику піднімаємо чотири нижніх кісточки, а в другому лише одну.  Щоб додати 24, потрібно в стовпчику з одиницями додати чотири кісточки, а потім дві з нижньої частини опустити.  Потім додаємо десятки.  Для цього у другому стовпчику піднімаємо дві нижніх кісточки.  В результаті у нас вийшло 38.

Навчаємося відніманню

Для віднімання всі дії потрібно робити в зворотному порядку і починати необхідно з десятків.  Візьмімо приклад 84-57.  У десятків прибираємо п'ять кісточок (піднімаємо одну верхню).  В одиницях треба з 14 відняти 7, виходить 7. Виходить відповідь 27.

Навчаємося множенню

Як приклад візьмімо 14 * 23.  Спочатку перемножуємо десятки чисел (10 * 20 = 200).  Виставляємо на АБАКУС 200. Потім одиниці першого числа з десятками другого 4 * 20 = 80.  Потім десятки першого з одиницями другого 10 * 3 = 30.  В кінці перемножуємо одиниці обох чисел 4 * 3 = 12.  Виходить 322.

Навчаємося діленню

Для прикладу розділимо 42 на 2. Для цього подумки поділимо абакус навпіл або, наприклад, на дві частини щодо точки на ньому. Праворуч виставляємо число, яке потрібно розділити, а зліва залишаємо місце для відповіді.  Якщо число двозначне, то для відповіді залишаємо максимум 2 стовпці, якщо тризначне, то три і так далі.  Отже, нам потрібно 42/2.  Виставляємо справа число 42. У лівій частині будемо писати відповідь.  Пропонуємо писати її, починаючи з крайнього лівого стовпчика, щоб, якщо вам попадеться число, при розподілі якого з'явиться залишок, для його запису були вільні стовпчики.  Число виставили, ділимо спочатку цифру 4, оскільки вона кратна двійці і дає повне число без залишку.  Це буде 2. Набираємо двійку в крайньому лівому стовпчику.  А в правій частині віднімаємо 4 зі шпальти з десятками, залишається 2. Ділимо 2 на 2, виходить 1. Набираємо його в другому, від лівого краю, стовпчику.  В результаті у нас вийшла відповідь 21.

Як навчитися ментальної арифметики

Курс ментальної арифметики в академії Smartum

На питання, де навчитися ментальної арифметиці, ми відповідаємо - в «Академії розвитку інтелекту SMARTUM».  У наших центрах за цією методикою навчаються діти від 5 до 16 років.  Дитину розподіляють в групу, яка відповідає її віку: молодша (5-6 років), середня (7-10 років) і старша (11-16 років).  У кожній групі не більше 10 осіб.  Заняття ведуть кваліфіковані тренери, які пройшли спеціальну підготовку.  Вони до кожної дитини можуть знайти індивідуальний підхід.  Заняття проходять раз на тиждень.  У молодшої групи два уроки по 35 хвилин, у середній і старшій - два уроки по 45 хвилин.  Усе навчання проходить в ігровій формі, таким чином дітям легше сприймати нову інформацію і запам'ятовувати її.

Єдиний спосіб зрозуміти, як навчитися ментальної математики, щоб це дало серйозні результати (поліпшення роботи пам'яті, концентрації уваги) - це регулярні тренування.  Якщо займатися раз на тиждень в групі з ментальної арифметики, а потім виконувати щодня домашні завдання протягом 15-30 хвилин, результат не змусить себе чекати.  Особливо важливо, щоб тренування проходило не тільки в підручниках і зошитах, а й за допомогою онлайн-платформи SMARTUM, на якій можна виставити різні режими виконання завдань і швидкість появи ланцюжків прикладів на екрані.

Ментальна арифметика дає можливість розвиватися як в точних науках, так і в творчості.  І відбувається це саме за рахунок поліпшення міжпівкульної взаємодії мозку.  Дитина починає розуміти, що навчання - це не лише звичайна щоденна рутина, але і захопливий творчий процес.  Вона займається із задоволенням.  А якщо є мотивація, то й ефективність навчання зростає.  Дитина стає успішною в найрізноманітніших сферах своєї діяльності.