14.09.2017
Поділитися: 3
 • Facebook
16450

ЯК ДОПОМОГТИ ДИТИНІ АДАПТУВАТИСЯ В НОВОМУ КЛАСІ: РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ БАТЬКІВ

Якщо ваша родина змінила місце проживання, і дитині доводиться йти в новий клас, з боку батьків школяреві обов'язково буде потрібна допомога з адаптацією в новому колективі однолітків. Фрази, кинутої наспіх: «Четвертий «Б» по коридору направо», - буде явно недостатньо. У цей період, поки ваш малюк - новий учень у класі, намагайтеся уникати жартівливих розмов про те, що новачків вічно ображають.

Чому дитині потрібна допомога?

Адаптація в новій школі - складний процес. Навіть доросла людина адаптується на новому місці роботи два - три місяці. Для дитини прихід в уже усталений колектив - це сильний стрес. Основні тривоги: як приймуть, чи вдасться зав'язати дружбу з хлопцями, як оцінять зачіску, портфель, манеру розмовляти - список може бути нескінченним.

Після першого дня в новій школі не варто влаштовувати допит із пристрастю: що їв, з ким спілкувався, чи ображав хтось, чи сміялися з тебе? Краще взяти фотографію класу або список і пройтися по прізвищах: «Як ти вважаєш, хто з хлопців відмінник, а хто вічно відстає у навчанні, хто з ким дружить, а з ким би хотів подружитися ти?» Обов'язково скажіть, що це всього лише перше враження, і з часом статися може все по-іншому. З інтригою в голосі додайте: «За деякий час побачимо, наскільки ми з тобою були передбачливими!»

адаптація в новій школі

Як правило, новачок опиняється на нижній сходинці ієрархії в колективі. У цей час батькам необхідно бути в близькому контакті з дитиною. Не шкодувати часу на довірчі бесіди, заохочувати питання, давати розгорнуті відповіді, знімати негативну напругу. Одним словом, бути кращим другом. Сором'язливі діти-інтроверти часто губляться в незнайомому колективі. Завдання близьких людей пояснювати, що потрібен час для адаптації до нових правил.

У вихідні дні всією сім'єю можна влаштовувати заходи зі зняття стресу. Організуйте пікнік на свіжому повітрі, катайтеся на атракціонах, влаштуйте сімейне читання, зручно розташувавшись на дивані з чашкою фруктового чаю. Обов'язково давайте дитині позитивний зворотний зв'язок: не сваріть її, якщо чай виявився розлитим.

Відправляючи школяра в новий клас, дайте йому секретний талісман, який додасть сили та впевненості дитині. Це може бути невеликий сувенір, що нагадує про останню подорож сім'ї або про щось дуже важливе для дитини. Наприклад, черепашка, привезена з моря, статуетка улюбленого героя, маленький брелок.

Крім позитивного психологічного фону, у будь-якої людини, навіть у дорослих, повинен бути ресурс, на який можна спертися: це сім'я, будинок, улюблені прочитані книги, пісні. Це фундамент, який дитина носить з собою і спирається на нього в будь-якій нестандартній ситуації.

адаптація в новій школі

Інша школа - катастрофа чи ні?

Ні для кого не секрет, що зміна обставин чи щось нове, незвідане - завжди лякає, і пов'язано це передусім із невпевненістю в собі. І це не тільки для дітей. Для нас, дорослих, та ж зміна роботи - теж переживання. Адже відразу незрозуміло, як усталений колектив приймає новеньких. Так що в будь-якому випадку перші, навіть не дні, а тижні навчання в новій школі будуть найскладнішими.

Психологи визначають різні складнощі з адаптації через зміну місця навчання:

 • так, якщо дитина змушена змінити школу, тому що дуже розумна і їй просто тісно в звичайному класі, переведення її до іншого навчального закладу заради більш глибоко вивчення предметів - найлегша для «перетравлення» ситуація, адже спосіб життя, рідне місто, улюблені, нехай і вже колишні однокласники -  усе «під рукою»;
 • набагато важче дитячою психікою переноситься вимушений переїзд до іншої місцевості, коли доведеться звикати не лише до нового шкільного колективу, а й до нової навколишньої обстановки - чужі вулиці, незнайомі особи, незвична інфраструктура.

Чи буде легким перехід у нові стіни і чи не стануть стосунки з новими однокласниками та вчителями справжньою трагедією для учня - напряму  залежить від характеру дитини.

Комунікабельна дитина і та, що вільно йде на контакт, швидко увіллється в колектив, знайде собі друзів і стане частиною шкільного життя. Тривожний і замкнутий малюк звикати буде значно довше.

Тому в першу чергу психологи радять: якщо необхідність змінити місце навчання не носить гострий характер, варто сім разів відміряти, щоб потім один раз відрізати. Чи потрібно випробовувати дитячу психіку на міцність тільки через те, що батьки хочуть бачити своє чадо в числі учнів найбільш елітної школи в місті, нарешті вибивши там вільне містечко.

адаптація в новій школі

З чим стикаються новачки?

Адаптація до нового класу вимагає моральних сил. Адаптуватися в новому колективі та зайняти гідне місце в ієрархії - завдання не з легких навіть для товариського й активного підлітка. Тому від батьків на даному етапі потрібна не нав'язлива, але підвищена увага. Про те, що все в порядку й адаптація проходить успішно, свідчать такі чинники:

 • дитина ходить до школи з радістю, а не відбуває щоденну повинність, як на каторзі;
 • після уроків гуляє з однокласниками, спілкується з ними в соціальних мережах, ходить у гості та запрошує до себе;
 • активно ділиться враженнями з батьками, розповідає про однокласників і знайомить із товаришами по школі.

У свою чергу про те, що у дитини в новому класі виникли проблеми, може свідчити:

 • поганий, пригнічений стан. Школяр нічого не розповідає про однокласників, повертається засмученим або в сльозах, замикається в собі;
 • придумує будь-які приводи, щоб зайвий раз прогуляти школу, навіть якщо успішність не знизилася;
 • не виключено загострення хронічних захворювань, наприклад, бронхіальної астми або дерматиту, що також говорить про небажання з'являтися в новій школі.

  адаптація дитини в новому класі

Основні проблеми, які можуть виникнути у дітей

Адаптація дитини в новому класі відбувається не відразу. Фрази на зразок «У клас прийшла новенька!» або «В клас прийшов новенький!» обов'язково зустрінуть вашу дитину, коли вона вперше переступить поріг кабінету. Тому потрібно підготувати малюка до того, що він - новенький у класі і в школі. Дитина може відчувати деякі труднощі, і вона повинна бути готовою до них.

 1. У класі не приймають. Ви і малюк повинні пам'ятати, що неможливо подружитися в перші ж п'ять хвилин знайомства. Як ваша дитина перший час буде звикати до незнайомців, так і нові однокласники будуть придивлятися до неї. Зазвичай нові учні перебувають під захистом учителя. А це не подобається іншим школярам, ​​тому вони можуть чекати, поки ваша дитина перестане бути недоторканною. По-справжньому не прийняти нового учня можуть у тому випадку, якщо вона буде зазнаватися, командувати, бешкетувати, тобто поводити себе по-хамськи.
 2. У дитини слабкі комунікативні навички. Якщо ваш малюк - інтроверт або просто сором'язливий, йому буде складно першим підійти і заговорити з новими товаришами. Він буде триматися осторонь. Допоможіть дитині почати з малого. Якщо хтось просить позичити ручку, нехай ваш малюк допоможе в цьому. Або нехай він сам попросить передати щоденник вчителю. Починаючи з дрібниць, дитина поступово заговорить з однокласниками.
 3. Битва за першість. Якщо ваша дитина сама по собі вже лідер, екстраверт, активний і товариський малюк, йому буде простіше влитися в колектив, але проблеми все одно можливі. У кожній усталеній групі вже є свої лідери і ватажки. І якщо дитина захоче зайняти їхнє місце, можуть трапитися конфлікти. Поясніть синові або дочці, що не варто відразу тягнути на себе ковдру. Нехай клас поступово звикне до новенького, а потім він розкриє свої обійми.

  адаптація дитини в новому класі

Чим можуть допомогти батьки?

Адаптація дітей у новій школі стосується і дитини, і його батьків. Якщо в класі з'явився новенький, і цей новенький - ваша дитина, необхідно допомогти дітям психологічно впоратися з цим. Однак, які б хороші поради батьки не давали, сина або дочку все одно можуть не прийняти в школі. Тому потрібно знати, що робити в цьому випадку.

Спочатку поговоріть з дитиною, з'ясуйте, у чому справа. Якщо вона просто соромиться - це одна розмова. Якщо ж її труять або знущаються, необхідно підійти до класного керівника, психолога чи директора. Зустріньтеся з батьками тих дітей, з якими стався конфлікт у вашої дитини.

Забезпечте синові або дочці спілкування з однокласниками поза школою. Нехай малюк покличе всіх у гості, купіть торт, придумайте цікаві ігри. Тоді однокласники подивляться на новенького іншими очима, а самій дитині буде набагато комфортніше в рідному домі, ніж у школі.